Nože

Nože ve vaší kuchyni mají všechny možné velikosti a tvary. Některé jsou jídelní, jiné jsou na sekání, krájení, porcování, řezání nebo na mazání. Ale které nože k čemu slouží a které z nich je nutné mít v kuchyni? V tomto článku se podíváme na oblíbené typy nožů a vysvětlíme si, k čemu je jaký typ designovaný (plus nějaké jejich nekonvenční použití).
 

Šéfkuchařův nůž

Nejvšestrannějším nožem v západní kuchyni je šéfkuchařův nůž. Používá se na sekání, řezání, odřezávání a mletí. Zahnutá čepel umožňuje kolébání tam a zpět pro precizní řezání a mletí. Šéfkuchařův nůž se vyrábí s velikostí čepele 15 – 30,5 cm (6-12 palců). Čím je nůž delší, tím více toho můžete uřezat, ale tím se hůře ovládá. Pokud máte malé ruce, asi budete tíhnout spíše k menší, 15 – 20 cm dlouhé variantě.
 

Čínský sekáček (Asijský sekáček)

Šéfkuchařův nůž je sice neustále opěvován jako ten nejnutnější v kuchyni, ale pokud bych si do své kuchyně mohl vybrat pouze jediný nůž, byl by to Čínský sekáček. Čepel tohoto nože je dost tenká a ostrá na řezání a mletí potravin a zároveň dost silná na zvládnutí lehčího sekání. Plochá strana čepele se dá použít na rozdrcení česneku nebo zázvoru, zatímco vrchní strana se dá (s opatrností) použít na naklepávání masa. Široká čepel se často využívá pro přenos potravin z krájecí desky na sporák. Kvůli své celkové velikosti a tvaru však Čínský sekáček není tak precizní jako šéfkuchařův nůž.


Vykrajovací nůž

Vykrajovací nůž je výborný pro práci v malém prostoru. Vykrajování jablek, krájení ovoce, zpracování krevet nebo čištění papriček jsou jen některé z úkolů, se kterými si tento nůž hravě poradí. Vykrajovací nůž má tenkou čepel, která usnadňuje manipulaci během krájení. Ostrá špička je užitečná při odstraňování oček na bramborách či podobných pracích. Ve stručnosti je vykrajovací nůž miniaturou šéfkuchařova nože – stejný tvar, jen menší. Proto je střídání šéfkuchařova a vykrajovacího nože tak běžné.
 

Porcovací nůž

Speciální úkol tohoto nože je porcování upečené drůbeže, pečeně a kýty. Tyto nože mají většinou špičky, aby dosáhly do úzkých míst, vyjma nožů na porcování hovězí pečeně, které mají konce tupé. Některé porcovací nože mají podél čepele prázdné dutinky, a říká se jim vroubkované porcovací nože. Tyto vzduchové kapsule nedovolí masu přilnout k čepeli nože, a tudíž je možno dosáhnout tenčích plátků. Co je důvodem k používání porcovacího nože místo šéfkuchařova? Tloušťka. Porcovací nůž je mnohem tenčí a umožňuje jemný řez skrz, zatímco širší nůž by se, pokud by se zařízl příliš hluboko, v mase zaklínil a uvařené maso by potrhal.
 

Nůž na chleba

Úkol nože na chleba je, ano, uhodli jste, krájet chleba.  Mnoho typů chleba má pevnou kůrku, která znemožňuje uchycení a zakrojení do chleba jak šéfkuchařovu, tak porcovacímu noži. Sice můžete použít špičku nože k propíchnutí kůrky a začít krájet tam, ale co měkké chleby? U měkkých chlebů sice šéfkuchařův nůž nemá problémy s kůrkou, ale při krájení vám místo čistého řezu celý chleba promáčkne. Nůž na chleba oba problémy řeší velkým zoubkováním, kterým se uchytí na kůrce a nepomačká chleba při krájení. Tento nůž je užitečný také při krájení dortů nebo bábovek, na piškot ale použijte nůž s jemnými zoubky.
  

Univerzální nůž

Tento nůž je tak něco mezi. Pokud máte 10 cm dlouhý vykrajovací nůž a 25 cm dlouhý šéfkuchařův nůž, možná budete chtít 15 cm dlouhý univerzál na všechno. Občas se mu říká nůž na rajčata nebo na sandwiche (většinou pokud má středně velké zoubkování).
  

Filetovací nůž

Tento tenký nůž vám umožní odblanění masa a snadné oddělení masa od kosti. Většinou se vyrábí natolik tenký, aby byla čepel trochu ohebná. Tento nůž je pravděpodobně ten nejostřejší, který máte, protože je zároveň ten nejtenčí. Používejte ho na řezání čehokoliv měkkého, co potřebuje jemný a přesný řez, ale neřežte s ním rozmrazované maso (na to se hodí šéfkuchařův nůž). Filetovací nůž značky Victorinox nebo RH Forschner s rukojetí Fibrox je asi ten nejlepší k sehnání a stojí jen 1/5 ceny těch nejdražších špičkových nožů.
  

Řeznický nůž

Tento nůž se používá k rozporcování kusů masa i s kostí.  Většinou ne moc přesně, vzhledem k síle, kterou je třeba vynaložit, dělit maso ale řeznický nůž umí dobře. Doporučuji používat oddělenou krájecí desku, protože je lehké se do podkladu často a hluboce zaseknout. Ve východní kuchyni je tento nůž využívaný jen vzácně, protože většinou očistíme maso od kosti (pokud ovšem nevaříme na asijský způsob, kde zanechávání kousků kosti v jídle patří k dekoraci a dotváří pocit z jídla). Ve většině případů se o naporcování masa postará už řezník pomocí kotoučové nebo pásové pily (které dělají mnohem čistší řezy než řeznický nůž).
 

Steakový nůž

Tímto nožem budou vaši hosté dělit hotové maso na malé kousky. Většinou je nejlepší - aby se zachovaly všechny šťávy v mase - servírovat maso po větších kusech, a nechat hosty, aby si je nakrájeli. Steakový nůž vlastně maso nekrájí, ale spíše velmi jemně trhá.

 

Komentáře: 0
Přečteno: 4524
Přečtěte si více
Přidejte komentář
RSS
Print
Tematické vyhledávání

Monini Olive Oil Evian Water Margaux

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE