Jaký byl kurz francouzské kuchyně

Neděle, November 28, 2010, 12:28 AM

Nedá mi abych, nezmínil náš poslední kurz vaření, ve čtyřech hodinách jsme spolu s našimi žáky prošli několik pokrmů z klasické francouzské kuchyně.

Začali jsme přípravou artyčoků, čištěním, vařením a následně dalším zpracováním. Poté co jsme si uvařili artyčokové ragú, složené z kořenové zeleniny, česneku, bylinek a sušených rajčat, jsme jako doplněk, orestovali žabí stehýnka.

 Jejich příprava je celkem snadná, zprudka se orestují na oleji, opečou z obou stran, a před koncem restování ještě přidáváme stroužek česneku, čerstvý tymián a úplně na konci také čerstvé máslo. Které necháme lehce přepálit (říkáme mu oříškové máslo, podle jeho příjemné oříškové chuti) před vyjmutím z pánve dokončíme sekanou velkolistou petrželkou a můžeme podávat.

Další pokrm byla klasika všech klasik, Coq au vin, neboli kohout na víně, kohouty jsem měl objednané čerstvé přímo ze Štrasburku a dodavatel je přivezl ráno před kurzem (co víc si přát). Použili jsme ovšem jen malé půl kilové mladé kohoutky, abychom stihli jídlo uvařit do konce kurzu. Standardně trvá příprava kohouta i několik hodin, protože bývá tužší a také není dobré vařit kohouta při moc vysoké teplotě. Malé kohoutky, jsme dusili v troubě cca 45 minut k jejich dokončení, jsme se vrátili těsně před koncem kurzu.

Další specialitu, kterou jsme stihli, byl Quiche Lorraine, slaný koláč v několika variantách, s pórkem a slaninou, s kozím sýrem a také s uzeným lososem. Těsto je potřeba nejdříve upéci na slepo a teprve potom se plní nádivkou a přelévá směsí smetany a vajec a dopéká se.

Jako poslední jsme vařili gratinované ústřice s Holandskou omáčkou, mezi žáky jsme měli 4 takové, pro které to bylo první setkání s ústřicí jako takovou, ale ochutnali je všichni.

 

I závěrečná večeře v naší restauraci La Rotonde, byla ve znamení francouzské kuchyně. Podávali jsme šneky po Burgundsku, pečené husí prso s kaštanovým francouzským toastem a nakonec klasický citrónový tart.

Končili jsme tentokráte ve 21 00 s vařením a i přes svou náročnost, to byl velice zdařilý kurz se skvělou atmosférou.

Už se opravdu těším na příští středu 2.11. až budeme na dalším kurzu připravovat pokrmy na silvestrovskou párty.

 

 

Komentáře: 0
Přečteno: 3583
Přečtěte si více
Přidejte komentář
RSS
Print

Komentáře 0
Tematické vyhledávání

Roman Paulus
O mně
Ještě stále bych sám sebe popsal jako kluka, který rád vaří, cestuje, učí se řeči a nové věci, ale nechodí rád do školy a proto se stal kuchařem. Důležitá je praxe a já jsem se všechno, co umím, učil za pochodu. Radím každému najít si svůj styl přijímání informací. Já jsem se tímto mým stylem dostal až k mé prácí šéfkuchaře hotelu Alcron, kde pracuji od roku 2008. O čem chci psát: Z pohledu člověka, který se pohybuje v různých kuchyních přes 20 let, bych rád přenesl trochu té fantastické atmosféry kuchyně Alcronu mezi hosty, kteří kuchaře znají většinou jen skrze jejich jídla na talíři.
Registrovaný uživatelRoman Paulus
Členem od: 14 June 2010

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE